Barista OL Kahve Terimleri Sözlüğü

    Barista OL'la kahve ve kahve kültürünü daha yakından tanımak ister misiniz? Tüm dünya için ortak bir tutku haline gelmiş olan bu lezzetle ilgili okuyacak, öğrenecek bir sürü detay var! Yetiştirilmesinden toplanmasına, toplanmasından işlenmesine, işlenmesinden kavrulmasına ve fincanınıza gelinceye dek geçirdiği tüm süreçlere ait bambaşka bir terminoloji söz konusu. Kahve terimleriyse, kendine özgü yeni bir dil geliştiren kahve sektöründe, tüm bu süreçler boyunca kullanılan tamamlayıcı ifadelerdir. Sizin için hazırladığımız kahve terimleri sözlüğünde kahve ve kahve yapımı ile ilgili pek çok terimi bulabilir ve merak ettiğiniz kavramlarla ilgili bilgi edinebilirsiniz.

A

 • 1AAA: Kahve sınıflandırmasında kusursuz çekirdeği ifade eder. Ebat, kalite ve nem bakımından en iyi çekirdeklerdir. Baştaki rakam, 300 gr kahve çekirdeğinde 5 adet ya da daha az miktarda kusurlu çekirdeğe rastlandığı anlamına gelir. Sondaki “A”, kahve çekirdeklerinin nem içeriğini belirtir. “AA” ifadesiyse, çekirdek boyutunu belirtmek için kullanılır. 7,25 mm ile 8 mm arasındaki Supremo/Superior çekirdekler AA sınıfıdır. Çekirdek sınıflandırmasıyla ilgili detaylı bilgi için Grading yazımızı okuyabilirsiniz. 

 • AA: Kenya, Tanzanya ve Yeni Gine’de üretilen en iyi kahvedir. Kahve paketleri üzerinde gördüğümüz, büyük karakterle yan yana yazılmış iki adet “A” harfi, çekirdek büyüklüğünü ifade etmek içi kullanılmaktadır. 18 elek  büyüklüğündeki çekirdekler için kullanılan AA ifadesi, aynı zamanda çekirdeğin kalite göstergelerinden biridir. 18 elek üstündeki büyüklükleri ifade etmek için bazen AA+ gibi ifadeler kullanılsa da, sadece AA da kullanılabilmektedir. Arap kahvelerinin büyüklükleriyse genellikle A, B ve C harfleriyle ifade edilir.

 • A: Hindistan’da yetiştirilen en iri kahve cinsidir.

 • About: Teorik olarak +/- %5 hata payıdır. Pratikteyse -%2  ile  -% 4,5 arası hata payını ifade eder.

 • Acrid: Acılık. Ekşimsi ve keskin bir acılığı ifade eder. Acı kahve; ekşi, keskin veya buruk olarak tanımlanabilir.

 • After-Dinner Roast / Espresso Roast / Continental Roast / European Roast: Amerikan damak zevkinin biraz üzerindeki koyuluktan, çok koyu kahverengine kadarki skalada bulunan kavurma dereceleri için kullanılır. Bazı alt tonları bulundurmakla birlikte, renk koyulaştıkça asitlik azalır ve acı-tatlılık artar.

 • Affogato: Latte bardağına konan bir shot espresso’nun üzerine bir top vanilyalı dondurma eklenerek hazırlanan İtalyan kahvesi/tatlısıdır.

 • Afrika ve Arap Yarımadası: Kahvenin yetiştiği ilk üretim bölgeleridir. Bu bölgelerde yetişen kahveler dünyanın en tanınan kahveleridir. Bölgedeki kahvelerin en karakteristik özellikleri; asidite, çikolata ve meyve notaları, kuruluk, kırsal lezzet ve belirgin aromadır. Afrika, Etiyopya kahvesinin anavatanıdır ve ilk kez Yemen’de yetiştirilip hazırlanmıştır.

 • Asidite: Kahvede aranan ve belirleyici bir özelliktir, acılıkla karıştırılmamalıdır. Asiditesi yüksek kahvede, aroma, canlılık ve keskinlik de daha fazla olmaktadır. Kavrulma aşaması, kahvedeki asidite ile doğrudan alakalıdır. Kahvenin kavrulma süresi arttıkça, asiditesinde azalma görülür. Asiditesi artan kahvenin dil altında ve damakta bıraktığı kuruluk hissi de artış gösterir. Kahvenin doğal pH değeri 5 ila 6 arasında olmalıdır. Yeşil kahve çekirdeklerinin bir yıldan uzun süre bekletilmesi durumunda, asiditede önemli ölçüde kayıp gerçekleşir. Asidite etkisi olmadan kahve sıradan bir lezzete sahip olur.

 • Alajuela: Kosta-Rika’nın iyi kahvelerinden biri olarak bilinen kahve türüdür.

 • Altura: Kelime anlamı olarak, İspanyolca “yükseklik” manasına gelir. Özellikle Meksika’nın yüksek yerlerinde yetişmiş kahveleri tanımlamak için kullanılır. Meksika Altura, Hawaii Kona ve Jamaika Blue Mountain kahveleri, alturaya örnek gösterilebilir.

 • American Roast: Brown Roast olarak da bilinir. Amerikan damak tadına uygun biçimde, genellikle orta kavrulmuş kahveye verilen isimdir. Bu çekirdekler orta kahverengilikte ve kuru yüzeylidir.

 • Americano (Caffe Americano): Sıcak su eklenerek inceltilen yoğun espresso’nun, daha büyük bir bardakta, homojen dağılmış bir lezzet olarak servis edilen versiyonudur. Americano, tüm dünyada en çok tercih edilen kahve türlerinden biridir ve adının uyandırdığı çağrışımın aksine, İtalya’dan yayılmıştır. Filtre kahveden daha yüksek bir sertliğe sahip olan Americano’nun köpüğü, espresso’ya nazaran daha incedir.

 • Ankola: Pek sık olmamakla birlikte, Kuzey Sumarta’dan gelen Arabica kahvelere verilen isim. Geleneksel olarak kuru işlenen bu birinci sınıf gurme çekirdeği, Kuzey Samatra’da 750m – 1.500m arası yükseklikte yetişir.

 • Antigua: Guatemala’nın en ünlü, en farklılaştırılmış kahvelerindendir. Antigua, Guatemala’nın eski başkenti olan Antigua’nın etrafında bulunan vadilerde yetişir.

 • Aquapulp: Hasadı yeni yapılmış kahve meyvelerinin yıkanması ve ardından, çekirdek üzerindeki yapışkanlıkların arındırılması işlemine verilen isim.

 • Arabian Mocha: En eski işlenmiş kahve olarak bilinen Arabian Mocha, asiditesi ve ağızda bıraktığı hacim hissiyle ünlenmiştir. Yemen’in dağlık kesimlerinden, Arap Yarımadası’nın uç güneybatı bölgelerinden gelmektedir. Adınıysa, antik dönemlerde ihraç edildiği Mocha limanından alır.

 • Arabica (Coffea Arabica): Robusta’ya oranla daha az kafein içeren Arabica, tüm dünyada en çok tercih edilen kahve çekirdeği türüdür. Güney Amerika’da yetişir ve tatlımsı, meyveye benzer bir aromaya sahiptir. Bununla birlikte, yetiştiği bölgeye bağlı olarak, Arabica çekirdeklerinden pek çok aroma edinilebilir. Kahve üretiminin büyük bir kısmını oluşturmaktadır, ancak hassas ve yetiştirmesi zor bir çekirdek türü olduğundan pahalıdır. Soğuk hava, yanlış hasat biçimi ve haşerelerden çok çabuk etkilenir. Filtre kahve için en uygun çekirdek çeşidi kabul edilen Arabica, 3 ilâ 5 sene arasında tam olgunluğa ulaşır ve yüksek bölgelerde, soğuk tropik iklimde, nemce zengin topraklarda yetişir. Arabica kahve çekirdeklerinin şekli, Robusta çekirdeklere göre daha oval bir yapıya sahiptir ve tadı da Robusta’ya göre bir miktar daha acıdır.

 • Aroma: Sıcak, taze demlenmiş bir kahvenin verdiği duyum. Lezzet, asitlik, body gibi unsurların yanında, kahve kalitesinde önemli bir yere sahiptir. Asitlikle orantılı olan aroma, kahve çekirdeğinin çeşitli aşamalarda (kavrulma, öğütülme, demlenme) hissedilen ve pek çok nüansı barındıran koku kimliğidir. Asidite, kahve aromasını daha iyi duyumsamamıza yardımcı olur.  Kahve aromasının en yüksek seviyede olduğu zaman dilimi, kavrulma işlemi sonrasıdır. Kavrulduktan belli bir süre sonra, kahve çekirdeklerinin aromasında azalma başlar. Ancak bu süre, doğru depolama yöntemleri kullanılırsa, birkaç aylık zamanı ifade eder. En bilindik kahve aromaları olarak; çiçekli, şarapsı, çikolatalı, baharatlı, tütünsü, topraksı ve meyveli aromaları sıralayabiliriz. Kahve içtikten sonra burun kanalında yukarı doğru yükselen buhar sayesinde duyumsanan aromaya ise, “retro burun aroması” denmektedir ve bu aroma, kahveden aldığımız tadın büyük kısmında etkilidir.

 • Arusha: Tanzanya’da bulunan Meru Dağı’nın yamaçlarında yetişen kahveye verilen isim.

 • Arroba: Arap kökenli bir ağırlık ölçüsü birimidir. Amerika, Meksika ve Portekiz’de farklı karşılıkları vardır.  Merkez ve Güney Amerika’da 12,5 kg veya 27,5 pounda denk gelmektedir.

 • Aged Coffee (Vintage Coffee): Çoğulukla Endonezya ve Hindistan’da kullanılan geleneksel bir yöntemdir. Bir bakıma, yıllanmış kahve, de denebilir. Kahvenin birkaç yıl boyunca depolarda bekletilmesi şeklinde gerçekleşir. Amaç, kahvenin ömrünü, hacmini ve asiditesini artırmaktır. Yaşlanmış kahve, eski mahsulden veya olgun kahveden daha uzun süre dayanır.

 • Aeropress: Bir filtre kahve demleme ekipmanı olan aeropress, 2005 yılında Aeorobie firması tarafından üretilmeye başlanmıştır. Basınç prensibiyle çalışan bu demleme aleti, 1.5-2 bar arası bir basınç oluşturduğundan dolayı, elde edeceğiniz kahve, normal filtre kahveye göre biraz daha yoğunve sert bir yapıda olur.

 • Aspirasyon: Tadımlama yapılırken, kahveye ait tüm nüansların duyumsanması amacıyla kullanılan bir yöntemdir. Demlenen kahve spreyle sıkar gibi dile yayılacak biçimde içilerek uygulanır.

 • Astrenjan: Tadım esnasında çoğunlukla dilin yan kısımlarında meydana gelen kuru, tuzlu ve ekşi duyuma verilen isim. İstenmeyen, rahatsız edici bir durumdur.

 • Alkalin: Bir tat terimidir ve dilin arka taraflarında hissedilen hafif acı ve kuru bir hissi ifade etmek için kullanılır. Koyu kavrulmuş kahvelerin pek çoğunda ve bazı Endonezya menşeili kahvelerde karakteristik bir özellik olarak kabul ediilir.

 • Aftertaste: Demlenmiş kahve yudumlandıktan hemen sonra ağızda kalan tat, aroma.

 • Arbitrage: Farklı ülkelerdeki piyasa düzensizliğinden yararlanarak, kahveyi düşük fiyatlı bir ülkeden alıp aynı anda daha pahalı bir ülke piyasasında satışa sunmak anlamına gelir.

 • Afloat: Rotasında ilerlemekte olan kahveler için kullanılır. Ürünün gemide olduğunu, limana henüz varmadığını belirtmek için kullanılan uluslararası bir terimdir.

 • Alqueir: 50 kg’lık likit kapasitesini tanımlamak için kullanılan bir terim.

 • Automatic Filter-Drip Coffee Makers: Kahveyi otomatik olarak hazırlayıp filtreleyebilen, gerekli oranları otomatik olarak ayarlayabilen kahve makinesi.

B

 • Baba Budan: Tarihin ilk kahve kaçakçısıdır. Rivayete göre, eski zamanlarda yaş kahve çekirdeklerini Yemen’den çıkarmak yasaktı ve o yıllarda hacdan dönen Baba Budan, 7 adet kahve çekirdeğini de sakalının içine saklayarak gizlice yanında götürmüştü. Hindistan’da Chikkamagaluru bölgesinde bulunan Chandragiri tepelerinin eteklerine bu 7 kahve çekirdeğini dikerek kahve yetiştiriciliğine başladı ve böylece, kahvenin tüm dünyaya yayılmasında önemli bir rol oynamıştı.

 • Balance (Denge):  İçim esnasında, kahvenin hiçbir unsurunun (asit, aroma, hacim vb.) başka herhangi bir unsurdan baskın gelmemesi durumunu ifade eder.  Kahve kompleks bir tada sahip olabilir ama yine de herhangi bir aromanın lezzet bastırıcı biçimde öne çıkması, istenen bir durum değilidir. Mesela Yemen Mocha kahvesi tipik olarak çeşnili ve koyu karakteristiğe sahiptir, fakat bununla beraber iyi bir dengesi de vardır. Farklı kahvelerden bir karışım oluşturmak, doğru yapıldığında dengeli ve lezzetli bir kahve elde etmemizi sağlayabilir.

 • Bani: Dominik Cumhuriyeti’nde yetişen,  düşük asitli ve yüksek kaliteye sahip bir kahve türü.

 • Bag: Çuvalla taşınan ürünler için kullanılan ticari bir terimdir. Kahveyi muhafaza etmek için de kullanılır. Farklı ülkeler için farklı ağırlıkları ifade eder. Örneğin Brezilya’da 60 kg, Kolombiya’da 70 kg ağırlık için kullanılır.

 • Bale: Çuvallanmış kahveler için kullanılan başka bir terimdir. Yaklaşık 80 kg’a tekabül eder.

 • Benefico: Hasat edilen kahveleri işleyip makineleri temizleyen, yıkayan, kurulayan ve istifleyen kuruluşları betimleyen İspanyolca bir terimdir.

 • Bouquet: Taze öğütülmüş kahvenin hoş kokusu ya da kahvenin toplam aromatik profilini oluşturan koku/aroma etkisidir.

 • Braca: 2 metre 20 santimlik bir uzunluk ölçüsü

 • Babycino: Kahve fincanında servis edilen, köpürtülmüş ve üzerine çikolata rendesi serpilmiş soğuk/ılık süt.

 • Barahona: Dominik Cumhuriyeti’nin güneybatı kesimlerinde yetişen bir kahve türü. Pek çok kişi tarafından, bölgenin en iyi kahvesi olduğu söylenmektedir.

 • Barista: İtalyanca anlamı “barmen”dir. Kahve konusunda bilgili ve tecrübeli, kahve ve kahve kültürü hakkında derinlemesine bilgi sahibi, kahve hazırlamaktan sorumlu profesyonel kimselere verilen ünvandır. Üçüncü dalga kahve akımıyla beraber çokça duyduğumuz bu kelime, bir mesleği tanımlamakla birlikte, kahve kültürünü öğrenmek isteyen ve bu kültüre ilgi duyan pek çok kişi için “bir hobiyi icra etme” anlamına da gelmektedir.

 • Batch Roast: Kavurma işlemi devamlı olarak seyretmeyen kavurmadır. Tanımlanmış bir başlama ve bitirme zamanı, kahve çekirdeği miktarı  vardır.

 • Batch Roaster (Toplu Kavurucu): Belli miktarda kahve çekirdeğini bir defada kavurabilmeyi sağlayan makine.

 • Bird Friendly: Shade Grown.  Gölgede yetişmiş kahveler için kullanılan bir terimdir. Başka ağaçların gölgeleri altında yetiştiğinden, güneş ışınlarına direkt olarak maruz kalmamış kahveler bu kategoridedir. Gölge sağlayan yerli ağaçlar, aynı zamanda göçebe kuşlara yaşam alanı da olmaktadır. Bu nedenle, gölgede yetişen kahvelere “bird friendly” ismi verilmiştir. Bird Friendly çekirdeklerin daha lezzetli olduğu da söylenmektedir.

 • Bitterness (Acılık): Gereğinden fazla ekstrakt edilmiş (özü fazla çıkarılmış), çok veya az kavrulmuş kahve çekirdeklerinde görülür.  Kahvenin tat özelliklerinden biri olmakla birlikte, ölçüsüz miktarda bitterness içeren kahveler rahatsız edici olabilmektedir. Genellikle dilin arka tarafında hissedilir.

 • Blade Gringer (Bıçak Öğütücü): Pervane benzeri bıçaklı bir öğütücüye sahip olan alet.

 • Blend (Karışım/Harman): Farklı coğrafi bölgelerden hasat edilmiş iki ya da daha fazla orijinal (tek kökenli) çekirdeğin karıştırılmasına verilen isimdir.

 • Body (Gövde/Kıvam): Tadılan kahvenin damakta bıraktığı yoğunluk, ağırlık ve kalınlık zenginliği hissidir. Kahve tadımında önemli bir unsurdur. Örneğin espresso, body bakımından zengin bir kahve çeşididir. Bununla birlikte, metal filtrelerle demlenen kahveler (french press yönteminde olduğu gibi), kâğıt filtrelerle demlenen kahvelere kıyasla daha yoğun kıvamlıdır. Bu duyum, hazırlanma sırasında ortaya çıkan yağa göre artar veya azalır. Tipik olarak Endonezya kahveleri, Güney ve Orta Amerika kahvelerine nazaran daha belirgin bir body yapısına sahiptir.

 • Bready (Ekmeksi Aroma): Tahıl ya da ekmek benzeri bir aromaya sahip olan kahveler için kullanılan terim. Bu tür kahveler “ham/yeşil” veya “çekirdeksi” olarak da tanımlanır. Bu aroma, yetersiz kavrulma sonucu oluşabilir.

 • Black Bean (Kara Çekirdek): Henüz olgunlaşmadan ağaçtan düşen kahve meyvelerinin işlenmemiş çekirdeklerine verilen isimdir. Ham çekirdekler ıslanarak, aşırı sıcağa veya böceklere maruz kalarak hasat sonrası veya nakliye sırasında da kararabilir.

 • Black Jack Kahve: Öğütülmüş kahveye renk sağlamak amacıyla karamelize veya yanmış şeker katılmasıdır.

 • Bukaramanga: Adını, Kolombiya’daki Santeder bölgesinin başkenti olan şehirden almıştır. Bu kahve yumuşak kahve tohumundan üretilir. Sumatran kahvesi ile aynı özelliklere sahiptir; ağır bir gövdesi, düşük asitliği ve zengin tat tonları vardır.

 • Breve: Bir shot espresso’ya yarım shot kadar buharla köpürtülmüş krema eklenerek hazırlanan içecek, bir çeşit cappuccino.

 • Buttery (Tereyağımsı): İyi bir demleme sürecinin ardından, kahveye ait yüksek orandaki yağların kahveyle özleşmesi sonucu elde edilen zengin ve tam lezzetli ağız tadıdır.

 • Broker (Aracı): Uluslararası ticarette kullanılan bir terimdir. Aracılık yaparak komisyon alan kişi ya da kuruluşları ifade eder.

 • Broken: Kırık kahve çekirdeklerine verilen isim.

 • Bourbon: Coffea Arabica’nın botanik türlerinden, yüksek kaliteli bir kahve.

 • Bourbon Santos: Diğer adıyla Santos. Bourbon kahvenin Minas Gerais güneylerinde veya Sao Paulo’da yetişen, çoğunlukla Santos limanından ihraç edilen türüdür. Asiditesi yüksek, meyve aromalı ve kaliteli bir kahvedir. Bourbon Santos terimi zaman zaman herhangi bir yüksek kaliteli Santos kahvesini temsil etmek için kullanılır. Türk kahvesi yapımında da kullanılmaktadır.

 • Brew, Brewing: Kahve demleme işlemine verilen isim.

 • Brew Time (Demleme Süresi): Kahvenin demlenme sürecinde suyla temas ettiği süreye verilen isim.

 • Brezilya (Brazil): İşlenme yöntemlerinin farklılığı sayesinde çeşitlilik kazanan Brezilya kahve çekirdekleri, genellikle düşük rakımda yetişmektedir. Brezilya, dünyanın en karmaşık kahve kökenlerinden biridir ve çoğu Brezilya kahvesinin hasadından işlenmesine kadarki süreçler, ilkel yöntemlerle sağlanır. Dünyada en çok kahve üretimi sağlan ülke olmakla birlikte, burada çok yüksek kalite ve düşük kalite çekirdekler üretilebilir. Brezilya güney merkezi dağlarını milyonlarca kahve ağacı kaplamaktadır. Brezilya, ticari kahve üretim endüstrisi için önemli bir yer olup, her yönden dev bir potansiyele sahiptir. Örneğin Bourbon Santos, zengin bir lezzete sahip, tatlı, kaliteli bir Brezilya kahvesidir. Brezilya kahve endüstrisi, üretimde kahve fiyatını göz önünde bulundurarak, konsantre kahve üretimi de yapar.

 • Bugishu (Bugisu): Uganda’nın en kaliteli kahvesidir. Uganda’daki Elgon Vadisi’nde yetişmektedir.

 • Burr Grinder, Burr Mill: İki diskten oluşan ve yüksek verimliliğe sahip bir kahve öğütücüsüdür.

 • Brewing Ratio: Öğütülmüş kahve ve suyun birbirine oranını ifade eder. 1:16 ya da 1:2:5 gibi ifadelerle gösterilir. Örneğin filtre kahve için oran 1:15’tir ve bir birim kahveye on beş birim su ekleneceği anlamına gelir. Cold brew için bu oran 1:10 ve espresso içinse 1:1 ya da 1:2:5’tir.

 • Bloom (Çiçeklenme): Kahve çekirdekleri kavrulurken meydana gelen CO2 vb. gazlar çekirdek içerisinde sıkışır. Kahveyi demlemeden hemen önce üzerine az miktarda su eklenerek yapılan blooming (ön demleme) işlemi sayesinde, kabaran kahvedeki gazların salınımı gerçekleşir.

 • Bland (Yavan): Kahvenin hiçbir aromasının baskın olarak hissedilmediği yavan tadı tanımlamak için kullanılan terimdir. Ekstraksiyon yeterli olmadığında kahvedeki tuzlarla şekerlerin birbirine karışması ya da bazen dilin üst kısmında hissedilen ve tuzluluğu azaltmak için kahvenin içine şeker karıştırılması sonucu meydana gelebilir.  Düşük rakımda yetiştirilen Robusta çekirdeklerinin ortak özelliğidir. Bunun için, bazen iki veya daha fazla çeşitte farklı kahve karıştırılıp kötü tatların önlenmesi, rengin ve lezzetin güçlendirilmesi sağlanabilir.

 • Bodum: Kahvedeki uçucu yağları ayırarak demleme yapan, iyi lezzet veren bir demleme yöntemi ve demlemede kullanılan cam araç.

 • Bogota: Kolombiya’nın başkentini çevreleyen bölgelerdeki kahvelerin tadıldığı kahve dükkanları ve pazar yerleriyle ünlü kent.

 • Bright (Parlak): Genellikle kahvenin tadımdan sonra kuruluk hissi bırakan, keskin asiditesinin hoş hissini ifade etmek amacıyla kullanılır.

 • Briny (Tuzlu): Çok kavrulmuş veya demleme esnasında gereğinden fazla ısıya maruz bırakılmış kahve ile özdeşleşmiş olan, ağızdaki istenmeyen tuzlu tat hissidir.

 • Bullhead: Tamamen olgunlaşmamış olduğu halde çok büyük ebatlara ulaşmış olan kahve çekirdeklerini ifade eder.

 • Bundles: Kahve paketlemesinde kullanılan başka bir terimdir. 20-30 demlemeye yetecek kadar kahve çekirdeği barındıran çuvalları ifade eder.

 • Brisures: Elenerek kırılmış çatlamış veya ayrılmış kahve anlamına gelen Fransızca kökenli terim.

C

 • Cortado: Aynı miktarda espresso ve sütün shot bardağında servis edilmesiyle hazırlanan içecektir. Bardağa 1/2  oranında espresso ve 1/2  oranında sıcak süt eklenir. Espresso ile aynı biçimde hazırlanan bu içecek, tıpkı espresso gibi shot bardağında servis edilir. İspanya kökenlidir.

 • Cucuta: Genellikle Venezuela’nın Maracaibo şehri üzerinden nakliyatı sağlanan ve Kuzeydoğu Kolombiya’da yetiştirilen bir kahvenin pazar adıdır.

 • Cafe au Lait: Fransa’da sütle hazırlanmış filtre kahveye verilen isimdir. 1:3 oranında filtre kahve ve 2:3 oranında süt kullanılarak yapılır.

 • Cappuccino: Bir porsiyon (içeceğin 1/3’ü) espresso üzerine birer porsiyon (her ikisi de 1/3 oranında) süt ve köpük eklenerek yapılan espresso içeceğidir. İsmini, İngilizce’de “Capuchin Monks” olarak bilinen İtalyan Katolik rahiplerin kıyafetlerinden almıştır.

 • Caracas: Venezuella’da üretilen bir kahve çeşididir. Kalite bakımından orta – mükemmel olarak değerlendirilir.

 • Caracol: Diğer adıyla longberry veya peaberry. Kahve meyvesinin kalbinde, alışılmış olduğu gibi iki adet tohumun değil tek bir tohumun gelişmesiyle oluşur. Küçük, yuvarlak çekirdeklerdir ve tipik olarak aynı harmandaki diğer normal çekirdeklere göre daha parlak bir görünümleri, daha asidik ama yumuşak, hafif gövdeli bir yapıları vardır. Peaberry kahve çekirdekleri genellikle normal çekirdeklerden ayrılırlar ve belirtilen kahvenin farklı bir türü olarak satılırlar. Aynı zamanda kahve ağacının tohumu olan bu çekirdekler, Japon pazarında oldukça popülerdirler ve yüksek fiyatlara alıcı bulabilirler.

 • Caturra: Eski ve geleneksel Arabica kahve türlerine kıyasla daha çabuk olgunlaşan, daha yüksek oranda ürün veren, hastalıklara karşı daha dayanıklı olan bir Arabica kahve bitkisi çeşididir. Arabica’nın seçkin bir kahve türü olmasıyla birlikte, birçok kişi Caturra ve Arabica kahvesinin modern melez türlerinin, Bourbon ve Typica gibi geleneksel ve eski Arabica kahve çeşitlerine göre daha kalitesiz oldukları yönünde görüş bildirir.

 • Celebes, Sulawesi: Endonezya’nın Sulawe adasında (önceden Celebes) yetişen tek kekenli bir kahve çeşidi. Toraja veya Kalossi bölgelerinin güneydoğusunda, yüksek vadilerde yetişir. Hacimli, geniş aroma yelpazesine ve  etkin asidite oranına sahip, düşük tonlu bir lezzet profili sunar.

G

 • Gayo Mountain (Gayo Dağı): Endonezya’nın Sumatra bölgesinde yetiştirilen ve Kuzey Sumatra’nın Aceh ilindeki büyük işleme merkezi tarafından ihraç edilen kahvenin pazar adıdır. Yetiştirildiği bölge olan Gayo Mountains’ın adını almıştır. Pahalı bir kahve türü olmakla beraber, Sumatra’nın Mandheling Bölgesi’ndeki kahvelerle benzer lezzet profiline sahiptir: Düşük tonlarda canlı bir asidite ve ilginç, içten bir tat sunar. Ancak Sumatra kahvesine göre daha az kuvvetli bir profile sahip olma eğilimindedir.

 • Ghimbi (Gimbi): Batı Etiyopya’da yetişen ve genellikle ıslak işleme sürecine tabi tutulan bir kahve türüdür.

 • Good Hard Bean (GHB): İyi sert çekirdek. Kosta Rika’da yetişen ve 1.000-1.2000 metre yükseklikte yetişen kahve çekirdekleri için kullanılan bir terimdir. Terim, çekirdeğin yetiştiği ülkeye göre değişir.

 • Group, Delivery Group, Brew Head (Grup, Gönderim Grubu, Demleme Başı): Birçok espresso makinesinin ön kısmından filtre kelepçesine ve portafilter’a çıkan ve porta filitre takılan tamamlayıcı bölümüne verilen addır. Dilimize grup ya da duş başlıkları olarak da geçmiştir. Genellikle, tek seferde bir bardaktan daha fazla kahve verir.

 • Guatemala: Guatemala, kompleks bir kahve yetişim orijinidir. Merkez yüksekliklerindeki dağlık bölgelerde (Antigua, Atitlan) Strictly Hard Bean (Son Derece Sert Çekirdek) cinsi kahveler yetişir. Bu kahveler zengin, baharatlı ya da bitkisel bir asiditeye ve olağanüstü bir gövdeye sahiptir. En iyi Guatemala kahvesi, çok fazla baharatsı tada ya da çok iyi tütsü tadına  sahip olan bir kahvedir. Dağlık bölgelerden gelen kahvelerse Pasifik (San Marcos) veya Karayip (Coban, Huehuetenango) iklimine maruz kalırlar ve bu yüzden biraz daha az asidik, fazla meyvemsi bir tat sergilerler. En iyi bilinen Guatemala kahvesinin yetiştirildiği bölgeler San Miguel, Capitillo, San Sebastian ve Los Volcanos bölgeleridir.

 • Gilling Basah: Kahveyi tam olarak kurumadan önce kabuğundan ayırıp, kuruma işleminin bu ayrılmadan sonra da devam etmesine dayanan ve Endonezya’da uygulanan bir kahve işleme yöntemidir.

 • Glamey, Gaminess: Tatsızlığı belirten bir kahve terimidir.

 • Glazing: Doğal lezzeti korumak amacıyla kahve çekirdeği kaplama işlemine verilen isim.

 • Garanita, Garanita de Cafe: Soğuk servis edilen bir espresso kahvesini tanımlamak için kullanılır.

 • Grade (Derece): Kalite ölçüsü. Kahve çekirdeğinin boyutuna bağlı olarak kahve kalitesini belirlemek için kullanılır. Bu her zaman geçerli olmasa da, yüksek rakımlarda yetişen kahve çekirdekleri ekseriyetle daha yoğun, daha büyük ve daha lezzetlidir. Kahve çekirdeğinin boyutunu veya derecelendirmesini belirleme süreci, fırınlanmamış çekirdeklerin delikli kaplar veya eleklerden geçirilmesi yoluyla yapılır. Örneğin, AA olarak da bilinen Grade 18 çekirdek, 18/64 çaplı deliklere sahip bir elekten geçecek, ancak 16/64 çaplı delikleri bulunan daha küçük elek tarafından tutulacaktır. Kahve derecelendirme yöntemi (kahve kalitesinin sınıflandırılması) ülkeden ülkeye değişmektedir ve çekirdek ebadı, çekirdek yoğunluğu, kusur sayısı, rakım yüksekliği, tat vb. unsurları içerir. Geleneksel olarak, Arabica çekirdekleri için çift (20, 18, 16, vb.)  ve Robusta çekirdekleri içinse tek (17, 15, 13, vb.)  sayılar kullanılır.

 • Grading: Kahve çekirdeklerini ebat ve şekil baz alınarak derecelendirme işlemi.

 • Green: Kahvede istenmeyen, keskin bir tada neden olan ve az kavurma, erken hasat gibi sebeplerden kaynaklanan durum.

 • Granül Kahve: bkz. Instant kahve

 • Green Coffee: bkz. Yeşil kahve

I

 • Immersion: Bir çeşit kahve demleme yöntemidir. Öğütülmüş kahvenin su içerisinde beklemesi ve demlenmesi olarak özetlenebilir.  En bilindik yöntemleri French Press, Cold Brew (Soğuk Demleme) ve bazı Aeropress tarifleridir.

 • Iced Coffee: Demlenmiş kahveye buz ilave edilerek hazırlanan içecek türü, soğuk kahve.

 • Importer: Üretici olmayan bir ülke için, üretici ülkeden kahve alımı yapan,  tedariği sağlayan kişi ya da firmalara verilen isim.

 • India (Hindistan): Hindistan’da yetişen kahveler ülkenin güney bölgesinden gelmektedir. Kaliteli kahveler Karnatka, Kerela ve Tamilnadu bölgelerinde yetişir. Hindistan’a ait en iyi kahvelerin lezzet profili orta gövdeli, orta seviyede asiditeli ve nadiren zengin tatlarda çekirdeklerden oluşur. Kalitesiz kahvelerininse tatsız olduğu bilinmektedir. Shevaroys ve Nilgiris bölgelerinden gelen kahveler genellikle diğer güney Hindistan kahvelerine göre daha yüksek asiditeye sahiptir. Ülkenin en kaliteli kahvesi, ıslak işleme metodu uygulanan Mysore isimli kahvedir. Hindistan kahvesi, Afrika veya Arap yarımadasındaki kahvelere kıyasla Endonezya kahvesi ile daha fazla benzerlik gösterir. Hindistan, aynı zamanda muson kahvesi de üretir. Bu kahveler, ülkenin yağmurlu sezonlarında yeşil çekirdekler açık depoarda muson rüzgralarına maruz bırakılarak üretilir.

 • Indonesia (Endonezya): Çeşitli kalitede kahveler üretir. Endonezya kahvelerine örnek olarak Sumatra, Sulawesi, Java ve Timor gösterilebilir. Bu kahveler genellikle yetiştirildikleri adaların ismiyle tanınır ve lezzet profilleri de benzerlik gösterir. İyi kahveleri tam bir gövdeye, zengin bir tada ve düşük notalarda, canlı bir asiditeye sahiptir. Kötü kahveleriyse hoş olmayan, sert bir tadım deneyimine neden olur ve çeşitli bozulmalar gösterir, küf benzeri bir kokuları vardır. Diğer kahvelerindeyse topraksı bir tat vardır. Bu topraksı tat kimilerinin hoşuna giderken, kimi kahve severler tarafından da tercih edilmemektedir.

 • Ismaili: Merkez Yemen’de yetişen ve saygın, itibar gören bir kahvenin pazardaki adıdır. Yüksek kaliteli bir kahvedir ve bezelyeyi andıran çekirdekleriyle Yemen kahvesinin botanik bir türünü de tanımlar.

 • Italian Roast: Italian Roast: Amerikan ve Fransız kavurma biçimlerinden daha koyu kavurma derecesini tanımlayan bir terimdir. En koyu kavurma derecesi olarak kabul edilir. Genelde koyu kahverengi bir renge, zengin ve acı-tatlı bir tadım profiline sahiptir. Ancak çekirdekleri neredeyse siyah renkte olan ve yanık bir tada kadar değişen özelliklerde türleri vardır. Çekirdeğin rengi siyahlaşmaya başladıkça alt notaların hissedilmesi zorlaşır.

 • Instant Coffee: Hazır, çözünebilir kahve. Hazırlaması oldukça kolay olan bu kahveler, aslında kimyasal içeriğe sahiptir ve genellikle market benzeri alışveriş alanlarında satılırlar. Market raflarında gördüğümüz 2’si 1 arada ya da 3’ü 1 arada kahveler, çözünebilir (instant) kahvelere örnektir. Çeşitli kimyasal işlemler sonucu suda çözünebilir hale gelmiş bu tür kahveleri, herhangi bir demleme ekipmanına ihtiyaç duymadan, sıcak suyla karıştırarak hazırlayabilirsiniz.

 • İlaç Kokusu (Medicinal): Çekirdekte bulunan iyot veya ilaç kokusunu ifade eder.

 • İlk Çatlama: Kahve çekirdeklerinin kavrulma işlemi esnasında, belirli bir ısıya ulaşıldığında çekirdeklerden bir çatlama sesi gelir. Bu sesin ilk kez duyulduğu sıcaklığa “ilk çatlama” adı verilir ve eğer hafif bir kavrulma işlemi söz konusuysa kavurma işlemi bu aşamada sonlandırılır.

 • İkinci Çatlama: İlk çatlama sesi sonrası kahve kavrulmaya devam edilirse ikinci kez bu sesi duymak mümkündür. İkinci çatlama; asiditenin yok olması, orijin tatların gitmesi ve yerini daha aromatik tatların alması anlamına gelir.

 • Irish Coffee (İrlanda Kahvesi): İrlanda’da Caife Gaelach olarak bilinmektedir. Sıcak kahve, İrlanda viskisi ve şeker kullanılarak hazırlanır. Üzerine krema dökülerek servis edilir.

 • İngiliz Kahvesi: İrlanda kahvesinin, viski yerine gin kullanılarak hazırlanan versiyonu.

 • Invisible Supply: Stoklardaki miktarı kesinlik kazanmamış, kavurma işletmelerince de tutulabilen ürün miktarını ifade eder.

 • In Store: Satıcının kahveyi depolamasını, temizlemesini ve teslimat için hazır hale getirmesini kapsayan kontrat.

O

 • Oaxaca (Wah-HAH-kuh), Oaxaca Pluma: Meksika’nın güney bölgesi Oaxaca eyaletinde yetişen kahvenin adıdır.

 • Ocoa: Dominik Cumhuriyeti’nde yetişen tanınmış ve saygın kahvelere verilen isimdir.

 • Old Arabicas: En eski Coffea Arabica çeşitlerini temsil eder. Kahve tarihinin ilk zamanlarında geliştirilen (Bourbon, Typica) kahve türleri bu sınıfa girer. Günümüzde ise hastalığa karşı direnci ve üretimi artırmak amacıyla hibrit çeşitler geliştirilmiştir ve uzmanların birçoğu, Coffea Arabica’nın modern çeşitlerinin, içim kalitesi açısından geleneksel Arabica çeşitlerine göre daha düşük verimlilikte kahveler ürettiği konusunda fikir belirtmektedir.

 • Old Crop (Eski Hasat): Hasat ve çeşitli işlemlerden geçtikten sonra, roaster için gönderilmeden evvel depolarda belli bir süre bekletilen kahve çekirdekleridir. Gerek depolarda çok uzun süre bekletilmemeleri gerekse bekleme sürecinde kendilerine gösterilen özen ve ilginin az olması açısından yıllanmış kahvelerden farklılık gösterirler. Kahvenin karakteristik özelliklerine ve işleme sürecinde gösterilen özene bağlı olarak, eski hasat kahveler aynı kahvenin yeni hasadına göre daha iyi de olabilir, daha kötü de.

 • Old Java, Old Government, Old Brown: Endonezya’nın Java adalarında yetişen Arabica kahve, belirli işlemlerden geçtikten sonra liman şehirlerindeki depolarda asiditesinin düşürülmesi ve gövdesinin yoğunlaşması amacıyla dikkatle bekletilir. Bu metodun ortaya çıkmasında, 18. ve 19. yüzyılda bazı gemilerin Avrupa’ya geçişi sırasında kasıtsız olarak depolarında yıllanan orijinal Java kahvesinin özellikleri taklit edilmeye çalışılmıştır.

 • Old Tavern Coffee Estate: Ufak çaplı olmasına rağmen popüler ve saygın bir üreticidir. Jamaica Blue Mountain kahvesini, geleneksel ıslak işleme yöntemleri ile üretir.

 • Open-Pot Method (Açık Demlik Yöntemi): En eski kahve demleme metodlarından biridir. Kahve çekirdeklerinin cezve veya tencere benzeri açık bir potta demlendiği ve demlenmiş kahveyle çekirdeklerin çökertme ya da süzme yöntemiyle ayrıştırıldığı demleme yöntemidir.

 • Organic Coffee, Certified Organic Coffee: Kimyasal (böcek ilacı, otkıran vb.) kullanılmadan yetiştirilen, hasat edilen, işlenen ve organikliği üçüncü parti kuruluşlarca onaylanan kahvelerdir. Kahve yetiştirilmesinde kullanılan su, toprak bakımı ürünleri ve diğer tüm kaynakların yenilenebilir olması durumunda, kahveye, ürünün organik olduğunu belirten Certified Organic adlı ünvan verilir. Bir yetiştiricinin organik sertifikalı olabilmesi en az üç yıl sürer.

 • Otomatik Filtre – Damlatma Kahve Makineleri: İçerisinde öğütülmüş kahve bulunan ve suyu otomatik olarak ısıtarak filitre kısmına aktaran kahve demleyicilerdir.

 • Otsu: Kahvede istenmeyen bir tadı ifade eder. Genellikle, işleme sırasındaki uygunsuz kurutma biçininden ya da çekirdekleri yıkmak için kullanılan suyun saf olmamasından kaynaklanır.

Q

 • Quakers: Olmamış veya gelişmemiş, kavurma sırasında gerektiği gibi kavrulmamış ve açık renkli kalmış sorunlu çekirdeklere verilen isimdir.

 • Quad: 4 shot espresso kullanılarak hazırlanan içecek.

R

 • Rubbery Coffee: Olgunlaşan kahve meyvelerinin toplanmayıp dalında kurumaya bırakılması sonucu, çeşitli enzim aktivitelerinin çekirdekte yol açtığı bozukluktur. Yanık kauçuk tadına benzer bir tadı olan kahveleri tanımlar. Genellikle, Afrika’daki kuru işlenmiş Robusta kahvelerinde görülür.

 • Rus Kahvesi: İrlanda kahvesinin, viski yerine vodka kullanılarak hazırlanan versiyonu.

 • Red Eye: Filitrelenmiş bir fincan kahveye bir shot espresso eklenerek hazırlanan içecektir.

 • Rat Eaten: Sevkiyat sürecinde ya da gemideyken farelerce hasara uğratılmış ürünlerdir. Satılamaz haldeki kahve çuvalıdır.

 • Reis: Bir dönem Brezilya’nın da kullanmış olduğu Portekiz parasıdır.

 • Rainforest Alliance Certified: Rainforest Alliance (Yağmur Ormanları Birliği), toprağın ve doğal kaynakların kullanımında, bunların işlenmesi ve pazarlanmasında, bununla birlikte tüketici davranışlarında köklü değişiklikler yaparak doğal hayatı ve yağmur ormanlarındaki biyoçeşitliliği koruma gayesi taşıyan, dünyanın saygın çevreci organizasyonlarından biridir. Tarım, ormancılık, turizm ve eğitim alanında yaptığı çalışmalarla tanınıp, katılımcısı ve destekçisi olan firmalara yeşil bir kurbağa biçimindeki “Rainforest Alliance” kaşesini vermektedir.

 • Robusta: “Coffea Canephora” olarak da bilinir. Arabica çekirdeklerine göre daha az tercih edilmekle birlikte, Arabica’dan sonra en çok üretilen kahve türüdür. Robusta kahve çekirdekleri dünya kahve üretiminin yaklaşık %30’unu oluşturur. Endüstriyel üretime Arabica çekirdeklerinden daha uygundur ve daha fazla çekirdek verir. Hastalıklara ve iklim koşullarına çok dirençli olduğundan yetiştirilmesi çok daha kolay ve ucuzdur. Genel olarak hazır kahveler ve İtalyan espresso harmanları için kullanılır. Ayrıca, harman kahvelere krema elde etmek için %15 – 25 oranında kullanılır. Arabica kahve çekirdeklerine kıyasla daha fazla kafein içerir (özellikle sarımsı kahverengilikteki yuvarlak Robusta çekirdekleri) ve daha acı bir tadı vardır. Genel tat profilininse tam gövdeli ve nazik bir kahve deneyimi sunduğunu söyleyebiliriz. Düzensiz biçimde çiçek açar ve meyvelerinin olgunlaşması için yaklaşık 10-11 ay gerekir. Çekirdek şekli de Arabica’ya göre daha yuvarlak ve düzensizdir. Hastalıklara ve iklim koşullarına çok dirençli ve diğer kahve türlerine göre daha dayanıklı olduğundan, yetiştirilmesi çok daha kolay ve ucuzdur. Arabica kahve çekirdeklerine kıyasla, daha alçak kesimlerde (0-800 metre aralığı) yetişir.

 • Roasting (Kavurma): Fırınlama. Kahve çekirdeklerinin özel fırın ve makinelerde kavrulması anlamına gelir. Kahve çekirdeğinin rengi, bu işlem sırasında kavurma derecesine bağlı olarak koyulaşmaktadır (açık kahverenginden koyu kahverengi/siyahımsı renge). Kavurulan kahvede eriyebilen yağ ve proteinler yüzeye çıkar, asitler başka asitlere dönüşür ve şekerler karamelize olur. Koyu, orta ve açık roasting biçimlerinin yanı sıra, yavaş ve hızlı kavurmaya bağlı olarak da farklı lezzetlere sahip kahve çekirdekleri elde edilmektedir.

 • Roasty: Kavrukluk

 • Roastery: Kahve çekirdeklerinin kavrulduğu işletme, kahve kavurma atölyesi

 • Richness (Zenginlik): Kahve tadımı yapılırkenki esnada hissedilen memnun edici lezzet, gövde ve tatmin edici asidite yoğunluğuna verilen genel isim.

 • Ristretto: Espresso ile aynı yöntem kullanılarak hazırlanan bir kahve içeceğidir. Ristretto yapımında espresso’dan farklı olarak, kahve ve su oranı 1:1’dir. Yani, aynı miktardaki kahveden yarı miktarda su geçirilerek yapılır. Espresso kahvesinden daha ince çekilmiş bir kahve de kullanılabilir. Bu da Ristretto’yu espressodan daha yoğun ve sert yapar, ancak kafein miktarı espresso’dan daha azdır.

 • Regular Roast (American Roast): Medium brown, yani orta kavrulmuş kahveyi ifade eder.

 • Rio: Brezilya kökenli, kuru işlenen bir kahve çeşididir. Rio flavor ise genel Rio lezzetine verilen isim olarak kullanılır. Rio’da yetişen kahvelerin ağır ve acı tat özelliğini ifade eder.

 • Rioy, Rio-Y:  Genellikle Rio de Janeiro merkezli kahvelerde bulunan iyotlu, ilacımsı bir tadı ifade eder. Rioy ya da Rio-y terimi, benzer lezzet karakteristiğine sahip ve kurutma esnasında mikroorganizmaların etkinliği sebebiyle iyotsu bir tat kazanmış tüm kahveler için de kullanılır. Rio tadı Kuzey Amerikalı kahve tüccarları tarafından bir problem olarak görülür, ancak Balkanlar ve Ortadoğu ülkelerinden bazı alıcılar, bu tada rağbet göstermektedirler.

U

 • Uganda: Doğu Afrika bölgesindeki Kenya ve Zimbabwe gibi ülkeler kadar ünlü ve saygın kahveler üretmemekle birlikte, onlara kıyasla daha az kompleks ve daha hafif gövdeye sahip kahveler üretir. En iyi Uganda Arabica kahve türü Bugishu ya da Bugisu olarak bilinir. Bu kahve, şarapsı bir asiditeye sahiptir ve en iyi Orta Afrika kahvelerinin diğer tat profillerine eş özellikler gösterir. Ancak Kenya ya da Zimbabwe kahvelerinin en iyilerinden daha az tercih edilmektedir.

 • Unwashed Coffee: Kurutularak hazırlanan kahvedir.

W

 • Wallenford Estate: Jamaica Blue Mountain kahvesinin en iyisi olarak bilinen, ancak zamanla Wallensform değirmenlerinin olağan kahvelerinden biri hâline gelen Jamaica Blue Mountain kahve çeşidi.

 • Washed Coffee: Islak işlenmiş kahve. Fermante olan, yıkanan ve yapışkanlığından arındırılmış olan kahveyi tanımlar.

 • Wet-Processed Coffee, Wet Method Coffee, Washed Coffee (Islak İşlenmiş Kahve): Kahve hasadından sonra çekirdeğin işlenme süreçlerinden biridir. Fermantasyonun ardından, kahve meyvesini çekirdekten ayırma ve sonrasında çekirdekteki yapışkan sıvıyı giderme amacıyla, su kullanılarak yapılır. Asiditeyi artıran bu yöntem, dünyanın en iyi kahve çekirdekleri için kullanılmaktadır. Kısa demüsilaj ya da aquapulp yöntemlerinde ovalama işlemi makinelerce gerçekleştirilirken, geleneksel yöntem üç aşamalıdır: pulping (kahve derisini temizleme işlemi), fermantasyon (soyulmuş çekirdekler fermante olmak üzere, kabuklarının gevşemesi için tanklarda beklemeye bırakılır), washing (çekirdekler, gevşeyen meyvelerden arındırılır). Kısa demusilaj veya aquapulp yöntemindeyse, kabuklar çekirdeklerden makinelerce ovalanarak temizlenir.

 • Whole-Bean Coffee: Kavrulma işlemi gerçekleştirilmiş ancak henüz öğütülmemiş olan çekirdekler için kullanılan isimdir.

 • Winy: Asiditesi ve damakta bıraktığı kurulukla kırmızı şarap benzeri bir lezzet sunan kahve çeşidi.

 • Wilting: Felaket veya susuzluk nedeniyle verimliliğini yitiren arazidir.

 • Woody Coffee: Deforme olması nedeniyle ticari değerini kaybeden kahvedir.

Y

 • Yaşlanmış/Yaşlı Kahve (Klasikleşmiş Kahve): Sıcak ve nemli havada depolanan kahve çekirdeklerine verilen isimdir. Bu kahveler eski mahsul ya da olgunlaşmış kahveden daha uzun süre bekletilirler, pahalı ve tercih edilen kahvelerdir. Bu yaşlanma, kahvenin asidite oranını düşürürken gövdesini daha belirgin hale getirir. Son zamanlarda, Hindistan’ın Muson kahveleri gibi bazı Hint kahveleri üzerinde, kahve çekirdeklerinin ölçülü miktarda neme maruz bırakılması metodunu içeren bir çeşit hızlandırılmış yaşlandırma işlemi uygulanmaktadır.

 • Yauco, Yauco Selecto (Puerto Rico Yauco): Porta Riko’nun en kaliteli ve meşhur kahvesidir. Derin, canlı, ama ölçülü asiditesi ve dengeli, nazik bir şekilde zengin lezzetiyle bilinen Yauco kahveleri, Porta Riko’da yeniden canlandırılmış özel bir kökene sahiptir ve Jamaica Blue Mountain kahvesiyle benzer kalite özellikleri gösterir. Gelgelelim, en iyisi olma potansiyeline sahip bu Karayip kahvesi tutarsız olma gibi bir probleme sahiptir. Tat profili olarak derin, canlı, ölçülü bir asiditesi olan ve dengeli, zengin bir lezzet vaad eder.

 • Yeşil Kahve (Green Coffee): Kahve meyvesinden kurutulup işlenerek çıkartılan kahvenin henüz kavrulmadan önceki çiğ halidir. Bu şekildeyken kahve uzun süre bozulmadan bekleyebilir.

 • Yemen, Yemen Mocha, Mocha, Arabian Mocha: Tek kökenli bir Yemen kahvesi. Adını, Arap Yarımadası’nın Kızıl Deniz’le buluştuğu yerden, şimdiki haliyle Yemen’deki Muka şehrinden, ihraç edildiği limandan alır. Yemen’in dağlık bölgelerindeki güneybatı ucunda yetiştirilmektedir. Dünyanın bilinen en eski işlenmiş kahvesi olmakla birlikte, 17. yüzyıla kadar dünyadaki kahve gereksiniminin hemen hepsini tek başına karşılamıştır. Tam gövdesi, katmanlılığı, belirgin bir şekilde zengin ve şarapsı asitliğiyle lezzet profili olarak diğer kahvelerden ayrılır. Aynı zamanda, sıcak çikolata ve espresso yapımında da kullanılmaktadır.

 • Yirgacheffe, Yirga Cheffe, Yrgacheffe (YUR ga Shef ay): Etiyopya’nın en çok sevilen yıkanmış kahvelerinden birinin pazar adı olmakla birlikte; bitkisel asiditesi ve yüksek ayarda, çok katmanlı lezzet profili ile diğer kahvelerden ayrılmaktadır.

 • Yumuşak (Mellow): Lezzet profilinin sert tatlar içermemesi, ağza dengeli biçimde yayılan gövde. Orta kavrulmuş ve yüksek olmayan rakımlarda yetişen Arabica kahveler genellikle yumuşak bir tada sahip olur.

Z

 • Zambiya: Afrika’nın güneyinde bulunan Zambiya bölgesinin doğularından, Amerika pazarına sunulan bir kahve çeşididir. Genel Afrika çekirdeklerine oranla daha yumuşak ve daha az asitlidirler.

 • Zimbabwe: Zimbabwe kahvesi, Doğu Afrika kahveleri içinde mükemmel içimi, canlılığı, şaraba benzeyen asiditesi gibi özellikleriyle öne çıkan bir kahve çeşididir. Afrika kahveleri arasında, Kenya’dan sonra en kaliteli çekirdeklere sahip olduğu söylenmektedir. Ülkenin doğusunda bulunan Mozambik sınırı boyunca, Chipinga bölgesinde yetişmektedir.

Kahve, kahve kültürü ve kahve işletmeciliği için daha atölyelerimiz ve etkinliklerimize katılabilirsiniz. Barista OL Kahveye Hükmet!

Bilgi Talep Formu